HURŞİT İLBEYİ'DEN TOPLUMCU GERÇEKÇİ ROMANLAR

MAVERA YOLCUSUMavera-yolcusu-hurşit-ilbeyi,

Hurşit İlbeyi’nin son romanı “Mavera Yolcusu” adlı romanda, bir efsanede geçen olaylardan yola çıkılarak, zamana gizlenmiş işaretlerin yön gösterdiği gizem dolu bir yolculuk anlatılıyor. Romanda, kendini varoluşun sırrını keşfetmeye adamış bir bilim adamının, bilinmezlikler içindeki arayış çabasının içsel yolculuğa dönüşmesi sonucunda, yaratılışın özündeki saflığa ulaşması konu ediliyor. Modern kent yaşamının insan ruhunu kıskaca alan mekanik ve diyalektik kuşatmasına karşı, öze dönüş sürecinin işlendiği romanda, yitirilen doğal güzellikler ve şiirsel İstanbul tasvirleri pastoral bir tablo olarak sunuluyor. Mavera Yolcusu, deniz aşırı mevsimler ülkesindeki şafak yıldızının izini süren, mistik bir serüven romanı. İlbeyi’nin 1999 yılında yazdığı “Mavera Yolcusu” adlı eser Tuzla Belediyesi Roman Yarışması’nda mansiyon aldı. Ayrıca İnkılap Yayınevi 2005 Roman Yarışması’nda ilk on eser arasına girdi.

 

yitik-ulkenin-insanlari-YİTİK ÜLKENİN İNSANLARI 

Ve toprak, üzerinde yaşayan insanla anlam kazandı… İnsan kokusu sinmiş her karış toprak, ana sevgisiyle bütünleşti, ülke oldu; diller de ana dil… Renkleri ve dilleri kaynaştıran tılsım bozulduğunda, Yitik Ülke’den de anılar kalmıştı geriye mozaikler arasında… Renkler ve diller, üstlerine yapışmış anlamsız sembollerden başka bir şey değildi artık…

IRMAKLAR DENİZE AKAR

irmaklar-denize-akar

İlbeyi , Irmaklar Denize Akar adlı romanında, hayatı birlikte üreten ve paylaşan ayrı dünyaların kapısını aralıyor bu kez. Aynı tarihten süzülüp gelen, iç içe geçmiş, ama kapıları birbirine sımsıkı kapalı Alevi ve Sünni insanların iç dünyalarının gizemini, üçüncü bir gözün izlenimiyle sunuyor okuyucuya. Hayatın kendilerine dayattığı güçlükleri birlikte göğüsleyen insanların hüzün ve umutlarını paylaşıyor onlarla. Geleneği yaşatan Alevi insanıyla; ancak köklerinden kopamamış Marksist militanlar arasındaki çelişkileri usta kalemiyle gözler önüne seriyor.

berzahBERZAH

Berzah, yaşamın olağanüstü zorluğa dönüştüğü Güneydoğu’nun ücra bir kasabasında, bir avuç insanın tedirgin dünyasını gözler önüne seriyor. Güneydoğu insanının günlük yaşamını mercek altına alan yazar, bürokratlar ve askerlerce temsil edilen devlet ile terör örgütü arasında sıkışıp kalan halkın hiçbir mercie anlatamadığı dertlerine tercüman olmaya çalışıyor. Güneydoğu’nun toplumsal gerçekleri Berzah romanıyla edebiyata yansıyor.

 

umut-emekle-buyurUMUT EMEKLE BÜYÜR

Çukurova’nın cehennem sıcağında, kavruk yüzlerdeki acıların terle birlikte pamuk kozalarına bulaştığı tarlalarda, Güneydoğu’nun çorak topraklarından kopup gelmiş, bin bir umutla çalışan Kürt ırgatlarının, hayata pamuk ipliğiyle tutunmuş insanların gerçekçi öyküsü…